Isät lukevat lapsille
Kirjalitta-festivaali haastaa Vanhempainliiton valtakunnallista Kiedo meidät tarinaan -kampanjaa mukaillen tamperelaiset isät lukemaan lapsille joko omassa kodissa tai päiväkodissa.
Isät lukevat lapsille -kampanjan ideana on kannustaa isiä lukemaan lapsille enemmän, sillä vanhemman ja erityisesti isän ääneen lukeminen ja lukemisen malli tukevat lapsen kielellistä ja lukutaidon kehittymistä.
Päiväkodeille tuotettua materiaalia käytetään näin:
1) Katsokaa valmiiksi sopivia lukuaikoja (n. 15 min) esimerkiksi aamupiirin yhteyteen ja merkatkaa ne ajanvarauskalenteriin.
2) Kiinnittäkää vanhemmille tarkoitetut ohjeet ja ajanvarauslista vanhempien näkyville päiväkotiin.
3) Kertokaa kampanjasta vanhemmille esimerkiksi viikkokirjeen yhteydessä.
4) Halutessaan päiväkoti voi käydä lainaamassa kirjavinkkilistan kirjoja päiväkotiin jo valmiiksi, jolloin lukuajan varaavien ei tarvitse tuoda kirjaa mukanaan. Jos kirjoja löytyy päiväkodista, tästä kannattaa kertoa kampanjaan osallistuville isille.
Materiaalit:
Ohjeet päiväkodille (PDF)
Ohjeet vanhemmille (PDF)
Lisätiedot:
vanhempainliitto.fi/tapahtumat/kiedo-meidat-tarinaan-lukukampanja/