Muumikirjojen salaisuuksiin keskittyvä retki Kuinkas sitten kävikään -näyttelyyn

Mitä salaisuuksia Muumipeikolla on majakkasaarella, ketä hän tapaa iltaisin, minne katoaa? Mitä Tiuhti ja Viuhti piilottelevat matkalaukussaan? Salaisuuksia ei ikinä kerrota kenellekään, mutta tällä retkelläpä kerrotaan, tule katsomaan ja kuuntelemaan!
Koko perheelle sopiva puolituntinen ti-pe klo 17 ja la-su klo 11. Kullekin retkelle mahtuu mukaan 20 aikuista/lasta, ilmoittautuminen paikan päällä. Retki sisältyy Muumimuseon pääsylipun hintaan.

Sarjakuvatyöpaja Erittäin salainen paikka – piirrä oma strippi

Muumipeikon salainen paikka oli vaikeapääsyisen ryteikön keskellä. Salainen paikka voi olla myös kallion kolossa, kaapin takana tai mielikuvituksessa – ja muita sinne ei päästetä, tai vain harvoja ja valittuja. Tule piirtämään sarjakuva piilopaikastasi tai matkastasi sinne!
Kaikille sopiva ohjattu non stop -työpaja ti-pe 12-18 ja la-su 12-16
Ei ennakkoilmoittautumista. Työpaja sisältyy Muumimuseon pääsylipun hintaan.

Katso lisää: https://muumimuseo.fi/tapahtumakalenteri/

Tove Jansson: Kuvituspiirros kirjaan Comet in Moominland (Muumipeikko ja pyrstötähti), 1951. Muumimuseo, Tampereen taidemuseon Muumilaakson kokoelma Kuva: Jari Kuusenaho ©Moomin CharactersTM